Ami a Bujdosó könyvből kimaradt. Egy titokzatos ellenforradalmár, Sztankayné Ivády Antónia
2016. december 28. írta: Krilla1

Ami a Bujdosó könyvből kimaradt. Egy titokzatos ellenforradalmár, Sztankayné Ivády Antónia

telefonos_kisasszonyok.jpg

Valóságos kémhálózatot épített ki 1919-ben a Loris álnéven publikáló újságírónő. Sztankayné Ivády Antónia telefonos kisasszonyok segítségével főképp a Károlyi-kormány baloldali elemeit, szociáldemokratákat, illetve a Royal Szállóban vagy a Visegrádi utcában tartózkodó kommunista vezetőket figyeltetett meg.

Tormay Cécile Bujdosó könyvében csak kétszer említi meg Sztankayné nevét (a február 9-i és a február 27-i bejegyzésben), pedig az ellenforradalmi szervezkedés egyik fontos alakjáról van szó.

Egy ellenforradalmi puccs tervét is kidolgozta: a központtal kapcsolatban levő mintegy 600 tiszt és a rendőrség egy része 1919. január 7-én az éj leple alatt letartóztatta volna Kun Bélát és társait, akiknek Szalonikibe való deportálására egy budapesti misszió vállalkozott. A katonai vezetést Schnetzer Ferenc tábornok irányította volna. A rendőrség csak azt kötötte ki, hogy a hadügyminiszter (Festetics Sándor) vagy a hadügyi államtitkár (Friedrich István) egy cédulácskát küldjön le e két szóval: „Megengedem. Festetics.” Friedrich István közvetített az ellenforradalmi csoport és Festetics Sándor hadügyminiszter között, aki végül nem merte megadni a jelet, mivel a terv időnap előtt kiszivárgott. A január 19-i kormányátalakítás során Festeticstől elvették a hadügyi tárcát. Ivády Antóniát néhány társával 1919. február 9-én elfogták, majd február 27-én elengedték. Később, a tanácsköztársaság idején a kommunisták is le akarták tartóztatni, rajta volt a hírhedt 485 főt tartalmazó körözési listán.

 Ivády Antónia életéről keveset tudunk. 1876-ban született a Heves megyei Ivádon. Apja, Ivády Béla a pétervásári járás országgyűlési képviselője 1875-1896 között. Férje, Sztankay Béla huszártiszt. Irodalmi pályája novellákkal indult, melyeket különböző napilapokban és folyóiratokban publikált. Hivatásos újságírói pályáját Az Újság című lapnál kezdte, majd a Budapesti Hírlapnak lett belső munkatársa. Lorisz írói álnéven és névtelenül kötetekre való vezércikket, krokit, társadalmi, valamint politikai tanulmányt írt a Budapesti Hírlapba. Horthy Miklós Signum Laudis-szal tüntette ki. 1929-ben halt meg súlyos cukorbaj következtében.

A bejegyzés trackback címe:

https://feministak-maskepp.blog.hu/api/trackback/id/tr1512078443

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása